5 CEST

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Časová náročnost: do 60 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Projekt 5 CEST propojuje památky, přírodu i tradiční výrobu regionu. Trasa zvolena pro cestu autem.

Související památky

Na pěti různých cestách objevíte celou řadu témat a fenoménů, které se ovšem vzájemně propojují a doplňují, to vše na přehledné trase několika čtverečních kilometrů a v překrásné krajině plné lesů, pískovcových skal, zámků a hradů.

Zajímavé okamžiky zažijete při exkurzi umělecké sklárny a Sklářské krčmy AJETO v Lindavě, kdy Vás průvodce seznámí s technologií výroby skla, nebo následně při foukání skla, kdy si sami vytvoříte svou vlastní vázičku, či půllitr.

V Zákupech navštívíte honosný barokní zámek s romantickou zámeckou zahradou a parkem a do historie poměrně nedávné Vás zavede originální Eduard Held muzeum, kde si dokonce můžete sami namalovat papírovou masku.

Ve Sloupu v Čechách vystoupejte na rozhlednu s krásným rozhledem po okolí, navštivte unikátní Lesní divadlo, pohádkový poustevnický skalní hrad, nebo zažijte akční zábavu na lesním koupališti, či zdejší adrenalinové lanové stezce v korunách stromů.

V Novém Boru, odvěkém středisku sklářské výroby, si nenechte ujít návštěvu Sklářského muzea s uceleným přehledem vývoje historického a současného skla. Moderní ušlechtilé sklo rozmanitých tvarů a barev si pak můžete zakoupit v nově otevřeném obchodu sklárny CRYSTALEX a návštěvu sklářského města můžete stylově zakončit ve Sklářském centru AJETO, které Vám nabízí unikátní spojení muzea skla a designu, sklářské hutě a restaurace, kde se chutně a dobře najíte.

Své cesty zakončíte návštěvou dalšího sklářského města, Kamenického Šenova, kde najdete Sklářské muzeum s kolekcemi rytého skla, ve vzorkovně firmy PROUSEK spatříte unikátní a ohromující křišťálové lustry a do české krajiny shlédnete z majestátního čedičového skalního útvaru s názvem Varhany. Více informací najdete na www.5cest.cz


Tipy na výlet

Muzeum Eduarda Helda najdete na náměstí Svobody cca šest minut pěší chůze od zámku.

Milovníkům přírody a drobných památek je určena naučné stezka města Zákupy vytvořená v roce 2005.