Na den přesně od svatby následníka trůnu na Zákupech se vedení ujímá nový kastelán. Letní akce na hradech a zámcích.

Před 120 lety se v zámecké kapli na Zákupech ženil následník císařského trůnu František Ferdinand d´Este s Žofií Chotkovou. Symbolicky na den přesně se zde pomyslné vlády ujímá nový kastelán Mgr. Vladimír Tregl, dlouholetý pracovník Národního památkového ústavu, který na pozici střídá Mgr. Petra Weisse. Prázdninová nabídka hradů a zámků je připravena pro všechny věkové skupiny, na své si přijdou milovníci hudby, výstav, nočních prohlídek, slavností a divadelních představení, myslíme i na rodiče s dětmi.

Územní památková správa na Sychrově obhospodařuje celkem 17 objektů v Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, na Českolipsku je to císařský zámek Zákupy, který od září roku 2013 spravoval kastelán Mgr. Petr Weiss. Právě za jeho působení se zámku zvedla návštěvnost o více jak sto procent na současných zhruba 33 tisíc návštěvníků, došlo k vytvoření více prohlídkových tras, rozšířila se spolupráce s Městem Zákupy, místní školou a dalšími institucemi, byly zahájeny velké projekty stavební obnovy.

„Dosavadní zákupský kastelán dokázal, že se trochu opomíjený, a přitom nádherný zámek dostal opět do povědomí veřejnosti, za těch sedm let se zde vykonalo obrovské množství práce“, komentuje změnu ve vedení zámku Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově, do jehož dikce zámek spadá. „Kolegu Weisse znám pracovně mnoho let, působil také jako náměstek pro správu objektů zde na ÚPS a právě v Zákupech zúročil všechny své dosavadní zkušenosti. Jsem velice rád, že Mgr. Weiss naše řady neopouští, naopak, bude se nyní několik měsíců intenzivně připravovat na převzetí jiného objektu a já mu za vše děkuji a také přeji, aby se mu na novém působišti dařilo stejně dobře, jako v Zákupech“, dodává. Dnes již bývalý kastelán Petr Weiss se loučí těmito slovy: „Na Zákupy budu vzpomínat jako na domov císaře Ferdinanda, kde to přímo dýchá atmosférou starého mocnářství. Jsem rád, že jsme v obrovském pracovním tempu stihli upravit tři prohlídkové trasy, pokladnu a že se podařilo spustit velké investiční akce. Poděkování patří všem kolegům a spolupracovníkům." Novým kastelánem byl jmenován Mgr. Vladimír Tregl, dlouholetý pracovník Národního památkového ústavu, který na objektech již jako student provázel, později se věnoval problematice restaurování, podílel se významnou měrou na reinstalaci mnoha prohlídkových tras či jednotlivých interiérů. Právě s ním jsou spojeny nové instalace na hradě Grabštejn, zámcích Hrubý Rohozec, Lemberk, Opočno, Litomyšl a také Zákupy. V závěru loňského roku se stal kurátorem výstavy připomínající rod Gallasů a Clam-Gallasů v Oblastní galerii v Liberci, je autorem či spoluautorem několika publikací.

Pro Zákupy zajišťoval veškerou agendu spojenou s restaurováním mobiliáře a výzdoby místností, ve spolupráci se správou zámku vytvářel nové prohlídkové trasy, vypomáhal jako pokladní a průvodce a podílel se na zajišťování kulturních akcí. „Zákupský zámek se mi líbil již od dětství a dodnes jeho interiéry považuji za jedny z nejkrásnějších v republice. Svému předchůdci děkuji za práci, kterou pro zákupský zámek vykonal - v poslední době především za jeho podíl na přípravách velkých stavebních obnov, jimiž zámek v současné době prochází či které v dohledné době nastanou - mám na mysli opravu střechy na hlavní zámecké budově a opravu hospodářského dvora“, hodnotí svého předchůdce nový kastelán a svěřuje se také se svými plány: „Zákupský zámek bych rád ještě více otevřel návštěvníkům, a to nejen postupným rozšiřováním prohlídkových tras o nově opravené místnosti, ale i zavedením celoročního návštěvnického provozu. Novinky chystám i na poli kulturních akcí či svatebních obřadů. Větší péči chci dopřát i okolí zámku, zvláště parku, ale samozřejmě, to jsou mé plány a uvidíme, jak rychle se mi podaří je realizovat“.

Léto na hradech a zámcích

Červenec a srpen jsou stěžejní měsíce návštěvnické sezony a ani letos tomu nebude jinak. Milovníky hudby čekají muzikály na Opočně, Hrádku u Nechanic a zde také 4 Tenoři, na Ratibořicích chystají koncert k uctění Boženy Němcové, od jejíhož narození si připomínáme 200 let. Klasickou hudbu můžete slyšet také na Kuksu, středověkou například na Bezdězu či Grabštejně, rómské kapely předvedou své umění na Troskách.

Oživené noční prohlídky jsou připraveny na Náchodě, Zákupech, Grabštejnu a Opočně, vyhlášené slavnosti s bohatým programem se konají na Hrádku u Nechanic a již zmiňovaném Grabštejně, šermíře potkáte na Bezdězu, Troskách i na Náchodě, hrad a zámek Frýdlant a zámek Lemberk zpřístupní ve vybrané termíny své věže. Již stálicí mezi oblíbenými akcemi jsou opočenské Svátky růží, noční běh v areálu hospitálu Kuks, návštěva krále Vladislava Jagellonského na Kunětické hoře a audience Albrechta z Valdštejna na Frýdlantě. Vítanou a oceňovanou aktivitou je zpřístupnění Bredovské zahrady na Lemberku, středeční večerní promítání českých pohádek na Troskách a speciální stavebně historické prohlídky na zámku Slatiňany, který prošel (včetně celého areálu) nákladnou obnovou.

Na hradě Bezděz je výstava věnovaná Přemyslu Otakaru II.  - a to včetně kopií pohřebních insignií, na Opočně v prostorách nádvoří připomínají 100 let od narození jeho Excelence ThLic. Karla Otčenáška, O. S. L. J., PaedDr. h. c., rodáka z Českého Meziříčí, politického vězně, 23. biskupa královéhradeckého a osobního arcibiskupa. Osobu Albrechta z Valdštejna jako stavebníka budou v červenci výstavou připomínat na zámku v Náchodě, odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor připomenou na Grabštejně výstavou Hraběcí obory.

Přehled akcí na letní měsíce naleznete zde: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/zpristupnene-pamatky/prehled-kulturnich-akci

Pro rodiny s dětmi jsou nachystány zkrácené prohlídky, které vede obvykle kostýmovaný průvodce a prohlídky jsou výkladem, ale i délkou uzpůsobeny nejmladším návštěvníkům. Na Ratibořicích děti provede komtesa Hortensie (pouze v červenci), na Náchodě dcera vévody Petra Birona Kateřina Vilemína, na Opočně čeká nejmenší návštěvníky výstava o strašidlech Království Českého. Na Liberecku mohou rodiče s dětmi zavítat na tyto prohlídky na hrad Grabštejn, kde je bude čekat papoušek Kristián, princezna provádí dětské návštěvníky na Sychrově a v Zákupech. Na Sychrově je také výstava zaměřená na medvídky v zámeckém sklepení, na Zákupech samostatná trasa doplněná o kostýmy a rekvizity ze zimních pohádek České televize. Celosezonně jsou dětské prohlídky nabízeny na Frýdlantě a na Hrubém Rohozci (zde civilně oblečený průvodce). Zkrácené prohlídky pro „spěchající“ jsou nabízeny na zámku v Litomyšli, nově obnovené je dětské hospodářství i s vybranými zvířaty v zámecké zahradě ve Slatiňanech, ideálním cílem pro rodiny s dětmi je také hrad Litice a hospitál Kuks.

Kompletní nabídku pro rodiny s dětmi naleznete zde: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-deti

Kulturní aktivity pořádané na objektech v červenci a srpnu zasíláme v příloze, v úvodu dokumentů také nabídka dětských prohlídek v jednotlivých krajích.

Další fotografie a celá zpráva ke stažení zde:  https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-media